Nichia CSP NVSWE21A-V1 2121 Direct Mountable Chip LED Warm White CRI90 (R9050) 3500K 246lm
€1.02
Ships in 3-6 weeks
SKU
NVSWE21A-V1_R9050_3500K
- Start of Sales:2022/04
- Packaging Quantity:6000 per reel
- Price valid up to packing quantity. For orders of more, contact us for price
- Orders below the LED packing quantity are considered samples for a future project
- For sample orders, Nichia requires project details
- An accurate delivery time will be provided after we receive your order, including project details for sample orders
- LEDs from an official Nichia distributor.
- Buy 6000 for €0.72 each and save 29%
The Nichia direct mountable, packageless, chip scale LEDs can be used in general lighting via conventional SMT and reflow processes. Nichia's Direct Mountable Chip, also known as "Flip Chip", achieves the highest flux density level in the LED industry. Designs can range from a single to a clustered approach. Infinite possibilities are now available.
Features
- 1- 3W High-Power packageless, chip scale LEDs
- Square package
- CRI: R9050
- Size: 2.1×2.1×0.27~0.35 mm
- Directivity: 120 deg
- Color temperature : 3500K
- Various color temperatures available
- With 3 SDCM (standard deviation of color matching) as standard, 5 or 7 SDCM optional
- Individual and flexible use
Color temperature options
- 3 SDCM offered as standard
- Center bin at extra cost
Application areas
- LED spot light
- LED high bay and downlights
- LED street light
Delivery and price rules:
- Price for 1 pcs valid up to one full reel
- For more than one reel inquire for price
- Usual delivery time can be up to 8 weeks, depending of our or Nichia stock
| SKU | NVSWE21A-V1_R9050_3500K |
|---|---|
| Weight brut (g) | 1.000000 |
| LED Size | 2.1x2.1 mm |
| LED Family | Nichia E21A Series |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 90 |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 3500K |
| Viewing Angle | 120° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 246 |
| Forward Current Typ | 700ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 2.95 |
| LED Power (W) | 2.07 |
| Efficacy (lm per W) | 119 |
| Manufacturer Product Code | NVSWE21AT-V1-E (6547A) R70 R8000 R9050 R9080 |
| Brand | Nichia |
| Manufacturer Part Number | NVSWE21A-V1 |
Write Your Own Review






















