Nichia 5mm LED cyan 6300mcd 30deg NEPE510JS
€0.53
Ships in 3-6 weeks
SKU
15523
Nichia is one of the World’s largest producers of light-emitting diodes and inventor of the blue and white LED. Nichia’s extraordinarily innovative research department is at the top when it comes to efficiency and regularly sets new records.
Durability, brightness and homogeneity are the strong points of the Nichia brand. Challenging projects with Superflux LEDs cannot escape these elite LEDs.
- High brightness
- High homogeneity (colour fidelity)
- Marvellous efficiency
- High durability
- High workmanship quality
| SKU | 15523 |
|---|---|
| Weight brut (g) | 1.000000 |
| LED Size | 5x5 mm |
| LED Family | Nichia 5mm |
| Color | Blue |
| Viewing Angle | 30° |
| Forward Current Typ | 10ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 3.4 |
| LED Power (W) | 0.04 |
| Manufacturer Product Code | NEPE510JS C0/D0 V/W |
| Brand | Nichia |
| Availability beyond shown stock: | YES |
Write Your Own Review
