Nichia 5mm LED red 6800mcd 30deg NSPR510GS
€0.53
Stock Germany >100 pcs
SKU
15612
Nichia is one of the World’s largest producers of light-emitting diodes and inventor of the blue and white LED. Nichia’s extraordinarily innovative research department is at the top when it comes to efficiency and regularly sets new records.
Durability, brightness and homogeneity are the strong points of the Nichia brand. Challenging projects with Superflux LEDs cannot escape these elite LEDs.
- High brightness
- High homogeneity (colour fidelity)
- Marvellous efficiency
- High durability
- High workmanship quality
| SKU | 15612 |
|---|---|
| Weight brut (g) | 1.000000 |
| LED Size | 5x5 mm |
| LED Family | Nichia 5mm |
| Color | Red |
| Viewing Angle | 30° |
| Luminous Intensity Typ. | 6800 |
| Forward Current Typ | 20ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 2.1 |
| LED Power (W) | 0.05 |
| Forward Current Max | 50mA |
| Power Max. (W) | 0.2 |
| Wavelength (nm) | 620 |
| Manufacturer Product Code | NSPR510GS Rp U/T |
| Brand | Nichia |
| Availability beyond shown stock: | YES |
Write Your Own Review
