Nichia 5mm LED white 26lm 35 deg NSDW510GS-K1
€1.39
Stock Germany >500 pcs
SKU
15033
New Nichia Power 5mm LED, reaches 26lm with 70mA.
Nichia is the largest LED manufacturers in the world and inventor of the blue (and so also white) light emitting diode. The particularly innovative research department is a pioneer when it comes to efficiency and establishes records on a regular basis.
Durability, brightness and homogeneity are among the major strengths of the Nichia brand. Demanding projects, which require the installation of 5mm LEDs, do not get around these elite LEDs.
Features- most efficient 5mm LED in the world
- high homogeneity (colour fidelity)
- outstanding efficiency: up to 160lm/W
- long life expectancy
- high build quality
- pocket lamp illumination
- decorative illumination
- signal illumination
| SKU | 15033 |
|---|---|
| Weight brut (g) | 1.000000 |
| LED Size | 5x5 mm |
| LED Family | Nichia 5mm |
| Color | Neutral White |
| Color Temperature | 5000K |
| Viewing Angle | 35° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 26 |
| Forward Current Typ | 70ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 3.6 |
| LED Power (W) | 0.26 |
| Efficacy (lm per W) | 100 |
| Manufacturer Product Code | NSDW510GS-K1 C1/C2 P10/11 |
| Brand | Nichia |
| Availability beyond shown stock: | YES |
Write Your Own Review
