NICHIA NF2L757DR-V1M3 3030 Package Neutral White Mid Power SMT LED 72lm 4500K
€0.99
Ships in 3-6 weeks
SKU
NF2L757DR-V1M3_4500K
- For orders above packing quantity or delivery time inquiries, contact us
- Orders below the LED packing quantity are considered samples for a future project
- To supply samples, Nichia requires project details, that we will request after you order
- An accurate delivery time will be provided after we receive your order, including project details for sample orders
- LEDs from an official Nichia distributor.
Nichia is one of the World’s largest producers of light-emitting diodes and inventor of the blue and white LED. Nichia’s extraordinarily innovative research department is at the top when it comes to efficiency and regularly sets new records.
Durability, brightness and homogeneity are the strong points of the Nichia brand. Challenging projects with Superflux LEDs cannot escape these elite LEDs.
- High brightness
- Marvellous efficiency
- High durability
- High workmanship quality
| SKU | NF2L757DR-V1M3_4500K |
|---|---|
| Weight brut (g) | 1.000000 |
| LED Size | 3x3 mm |
| LED Family | Nichia 757D Series |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color | Neutral White |
| Color Temperature | 4500K |
| Viewing Angle | 120° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 72 |
| Luminous Intensity Typ. | 25.1 |
| Forward Current Typ | 150ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 6.32 |
| LED Power (W) | 0.95 |
| Efficacy (lm per W) | 76 |
| Manufacturer Product Code | NF2L757DR-V1M3 |
| Brand | Nichia |
Write Your Own Review













