Nichia NVSW319AT SMD-LED 415lm 3000K CRI80
€1.03
Stock Germany >1000 pcs
SKU
31077
Nichia LED - from the world's largest LED manufacturer
With 24% Nichia is the largest LED manufacturer in the world and inventor of the blue (and so also white) light emitting diode. The innovative Nichia research department is a pioneer when it comes to efficiency and establishes records on a regular basis.
Durability, brightness and efficiency are among the greatest strengths of the Nichia brand. Furthermore, the fine selection offers major added value for the professional manufacturing.
Features
- 319 package
- Dimensions: 3.5 x 3.5 x 2.1 mm
- Ceramics casing
Application areas
- Street illumination
- Panel illumination
- Lamp and spot illumination
- Down lights
| SKU | 31077 |
|---|---|
| Weight brut (g) | 1.000000 |
| LED Size | 3.5x3.5 mm |
| LED Family | Nichia 3x9A Series |
| Color Rendering Index | 80 |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| Luminous Flux Typ (lm) | 415 |
| Forward Voltage Typ (V) | 3.02 |
| LED Power (W) | 3.2 |
| Efficacy (lm per W) | 130 |
| Manufacturer Product Code | NVSW319AT sm305/D360f2-D400f2/R8000 |
| Brand | Nichia |
| Manufacturer Part Number | 4062986001002 |
| Availability beyond shown stock: | NO |
Write Your Own Review













