Nichia NVSWE21AT SMD-LED with PCB (Star) 298lm 5000K CRI82
€2.23
Ships in 3-6 weeks
SKU
32101.2
Flip-Chip technology
Nichia sets new standards with its Chip-Scale Package (CSP) technology. The special feature of this technology is that the LED has virtually no housing. The LED chip takes up almost the entire area of the LED. Above it there is only a thin layer of phosphorus.
Due to the flip-chip technology, the chip is directly connected to the contacts. The LED has the power of a 2.1W high-power LED and is only 2.1 x 2.1mm in size!
Features
- E17 Chip-Scale Package (CSP)
- 2.1W Power LED
- Single Chip
- Dimensions (LxWxH): 2,1x2,1x0,27mm
Applications
- Street lighting
- Lamps and spotlights
- Down Lights
This product description has been translated by machine. A service from Ledrise to enable the basic understanding of thousands of article texts in different languages.
| SKU | 32101.2 |
|---|---|
| Weight brut (g) | 1.000000 |
| LED Size | 2.1x2.1 mm |
| LED Family | Nichia E21A Series |
| LED Installation Package | Star PCB |
| Color Rendering Index | 82 |
| Color | Neutral White |
| Color Temperature | 5000K |
| Luminous Flux Typ (lm) | 298 |
| Forward Voltage Typ (V) | 3 |
| LED Power (W) | 2.1 |
| Efficacy (lm per W) | 142 |
| Manufacturer Product Code | NVSWE21AT sm503/D280-D320/L12-M21/R8000 |
| Brand | Lumistrips |
| Manufacturer Part Number | 4062986000029 |
Write Your Own Review













