Constant Voltage Power Supply Mean Well LPH-18-24 IP67 230V to 24V 0.75A 18W
€8.40
Stock Germany >10 pcs
SKU
95088
- Buy 10 for €6.53 each and save 22%
Constant Voltage Power Supply Mean Well LPH-18-24 IP67 230V to 24V 0.75A 18W
Mean Well constant voltage LED transformer for use with LED modules and strips that require 24VDC voltage. The components can be connected in parallel so the total power of the chain is 750mA or 18 W. Compact size, dimensions(mm): 140*30*22mm .Features:
- Constant Voltage
- Fully encapsulated with IP67 level
- Protections: Short circuit/ Overload/ Over voltage/ Over temperature
- 180~264VAC
- Class 2 power unit
- Isolation class II, no F.G.
- Cooling by free air convection
- Pass LPS
- 100% full load burn-in test
- Low cost, High reliability
- 2 years warranty
| SKU | 95088 |
|---|---|
| Weight brut (g) | 190.000000 |
| Brand | Mean Well |
| Manufacturer Part Number | 4021087007047 |
| Manufacturer Product Code | LPH-18-24 |
| Output Current (Range) | 750mA |
| Transformer Output Voltage | 24V |
| Power (W) | 18 |
| IP Protection | IP67 |
| Dimmable | Not Dimmable |
| Dimensions | 140x30x22mm |
| Dimensions: Length (cm) | 14 |
| Dimensions: Width (mm) | 30 |
| Dimensions: Height (mm) | 20 |
| Product Family | LPH |
| Availability beyond shown stock: | YES |
Write Your Own Review



