12V IP67 Nichia 5mm LED Mini Spot White 2.4lm 45deg 20mA
€3.42
Stock Germany >500 pcs
SKU
25001
Advanced model with Nichia LEDs: now even brighter and with a 5-year-warranty. Nichia is one of the World’s largest producers of light-emitting diodes and inventor of the blue and white LED. Nichia LEDs are famous for their extremely long durability, high luminous flux, great homogeneity, and excellent efficiency. Find out more about Nichia as well as the complete warranty conditions here.
Extremely high-quality processing, water-proof and even suited for exterior use!Note: for this product only high-quality Nichia LEDs are used With cable (approx. 20cm) pre-processed 5mm-LED in an attractive chrome setting and integrated resistor for the connection to an 12V=. No soldering or “tinkering” required to use the LED-screws e. g. to enlighten the floor or the PC.
Size of the thread: M8 x 0.75
| SKU | 25001 |
|---|---|
| Weight brut (g) | 1.000000 |
| LED Size | 10x10 mm |
| LED Family | Nichia 5mm |
| Color | Cold White |
| Color Temperature | 5700K |
| Viewing Angle | 45° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 2.4 |
| Forward Current Typ | 15ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 12 |
| LED Power (W) | 0.18 |
| Product lifetime (h) | 50000 |
| Manufacturer Product Code | 25001 |
| Brand | Nichia |
| Manufacturer Part Number | 4260127450331 |
| Availability beyond shown stock: | YES |
Write Your Own Review
