Cree XP-G3 S5 white Emitter 6000K 795lm at 2000mA
€1.46
Stock Germany >100 pcs
SKU
68498
For more information see technical data section and datasheet. If you have more questions please contact us.
| SKU | 68498 |
|---|---|
| Weight brut (g) | 1.000000 |
| LED Size | 3.45x3.45 mm |
| LED Family | Cree XP-G3 |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color | Cold White |
| Color Temperature | 6000K |
| Viewing Angle | 125° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 172 |
| Forward Current Typ | 350ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 2.73 |
| LED Power (W) | 0.96 |
| Forward Current Max | 2000mA |
| Power Max. (W) | 6.2 |
| Product lifetime (h) | 60000 |
| Efficacy (lm per W) | 180 |
| Manufacturer Product Code | XPGDWT-01-0000-00M50 |
| Brand | Cree |
| Availability beyond shown stock: | YES |
Write Your Own Review




















