Nichia 5mm LED NSDW570GS White LED 36.5lm 120
€1.39
Stock Germany >1000 pcs
SKU
15031
Novelty: With its outstanding light yield of 160/lm per Watt, Nichia Multichip Power LED is the world’s most efficient 5mm LED.
Nichia is the world’s largest LED manufacturer and inventor of the blue (and so also white) light emitting diode. The innovative Nichia research department is a pioneer when it comes to efficiency and establishes records on a regular basis.
Durability, brightness and homogeneity are among the major strengths of the Nichia brand. Challenging projects that require 5mm LEDs cannot escape these elite LEDs.
Features- world’s most efficient 5mm LED
- high homogeneity (colour fidelity)
- outstanding efficiency: up to 160lm/W
- long durability
- high quality
| SKU | 15031 |
|---|---|
| Weight brut (g) | 1.000000 |
| LED Size | 5x5 mm |
| LED Family | Nichia 5mm |
| Color | Neutral White |
| Color Temperature | 5000K |
| Viewing Angle | 140° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 20 |
| Luminous Intensity Typ. | 7000 |
| Forward Current Typ | 50ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 3.2 |
| LED Power (W) | 0.16 |
| Forward Current Max | 80mA |
| Power Max. (W) | 0.3 |
| Efficacy (lm per W) | 125 |
| Manufacturer Product Code | NSDW570GS-K1 C0 P10/P11 |
| Brand | Nichia |
| Availability beyond shown stock: | YES |
Write Your Own Review
