NICHIA NCSLE17A 1717 Warm White High Power Direct Mount SMT LED Chip 151lm 3500K
€0.71
Ships in 3-6 weeks
SKU
NCSLE17A_Ra70_3500K
- For orders above packing quantity or delivery time inquiries, contact us
- Orders below the LED packing quantity are considered samples for a future project
- To supply samples, Nichia requires project details, that we will request after you order
- An accurate delivery time will be provided after we receive your order, including project details for sample orders
- LEDs from an official Nichia distributor.
The Nichia direct mountable, packageless, chip scale LEDs can be used in general lighting via conventional SMT and reflow processes. Nichia's Direct Mountable Chip, also known as "Flip Chip", achieves the highest flux density level in the LED industry. Designs can range from a single to a clustered approach. Infinite possibilities are now available.
Features
- 1- 3W High-Power packageless, chip scale LEDs
- Square package with two versions 1.7x1.7mm and 2.1x2.1mm
- Various color temperatures available
- With 3 SDCM (standard deviation of color matching) as standard, 5 or 7 SDCM optional
- Individual and flexible use
Color temperature options
- 3 SDCM offered as standard
- Center bin at extra cost
Application areas
- LED spot light
- LED high bay and downlights
- LED street light
Delivery and price rules:
- Price for 1 pcs valid up to one full reel
- Price for one reel valid up to 5 reels
- For more than 5 reels inquire for price
- Usual delivery time is 1-6 weeks, depeding on color temperature and CRI requirements
| SKU | NCSLE17A_Ra70_3500K |
|---|---|
| Weight brut (g) | 1.000000 |
| LED Size | 1.7x1.7 mm |
| LED Family | Nichia E17A Series |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 70 |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 3500K |
| Viewing Angle | 120° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 151 |
| Forward Current Typ | 350ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 3 |
| LED Power (W) | 1.05 |
| Efficacy (lm per W) | 144 |
| Manufacturer Product Code | NCSLE17A |
| Brand | Nichia |
Write Your Own Review


















