NICHIA NFSL757D-V1M3 3030 Package Neutral White Mid Power SMT LED 17.3lm 4500K
€0.99
Ships in 3-6 weeks
SKU
NFSL757D-V1M3_4500K
- For orders above packing quantity or delivery time inquiries, contact us
- Orders below the LED packing quantity are considered samples for a future project
- To supply samples, Nichia requires project details, that we will request after you order
- An accurate delivery time will be provided after we receive your order, including project details for sample orders
- LEDs from an official Nichia distributor.
Nichia’s 757 series mid-power, 3030 LED package uses a proprietary design and thermoset composite material to deliver efficacy and value beyond current high-power LED capabilities.
LM-80 and TM-21 reports from Nichia certify also reliability at over 60,000 hours with minimum color shifts.
The unique design attributes in the 757 series ensure great reliability while delivering high visual comfort with uniform light distribution and tighter color control. The differentiation rests with the proprietary thermoset composite packing materials paired with high-efficiency LED chips and specially blended phosphors.
Features
- 0.6- 1.0W Mid-Power LED series
- 757 package (dimensions: 3.0x3.0x0.52mm)
- Various color temperatures available
- With 3 SDCM (standard deviation of color matching) as standard, 5 or 7 SDCM optional
- Individual and flexible use
- In single or double chip configuration
Color temperature options
- 3 SDCM offered as standard
- Center bin at extra cost
Application areas
- LED lamps and luminaires
- LED tubes and downlights
- LED panels and displays
Delivery and price rules:
- Price for 1 pcs valid up to one full reel
- Price for one reel valid up to 5 reels
- For more than 5 reels inquire for price
- Usual delivery time is 1-6 weeks
| SKU | NFSL757D-V1M3_4500K |
|---|---|
| Weight brut (g) | 1.000000 |
| LED Size | 3x3 mm |
| LED Family | Nichia 757D Series |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color | Neutral White |
| Color Temperature | 4500K |
| Viewing Angle | 120° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 17.3 |
| Luminous Intensity Typ. | 6 |
| Forward Current Typ | 65ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 2.88 |
| LED Power (W) | 0.19 |
| Efficacy (lm per W) | 92 |
| Manufacturer Product Code | NFSL757D-V1M3 |
| Brand | Nichia |
Write Your Own Review













