NICHIA NFSW757D-V1M6 3030 Package Cold White Mid Power SMT LED 12.6lm 6500K
€0.99
Ships in 3-6 weeks
SKU
NFSW757D-V1M6_6500K
- For orders above packing quantity or delivery time inquiries, contact us
- Orders below the LED packing quantity are considered samples for a future project
- To supply samples, Nichia requires project details, that we will request after you order
- An accurate delivery time will be provided after we receive your order, including project details for sample orders
- LEDs from an official Nichia distributor.
The smallest and thinnest Midpower LED series by Nichia, available with 1W or less. Thanks to its high CRI and outstanding efficiency it is perfectly suited for the installation in lamps and luminaires. Individual and flexible use. The 757 series by Nichia leaves nothing to be desired.
Features- 0.6- 1.0W MidPower LED series
- 757 package (dimensions: 3.0x3.0x0.52mm)
- Individual and flexible use
- Available with one and two chips
- Various colour temperatures available
- The smallest and slimmest LED series by Nichia
- LED lamps and luminaires
- LED tubes and downlights
- LED panels and displays
| SKU | NFSW757D-V1M6_6500K |
|---|---|
| Weight brut (g) | 1.000000 |
| LED Size | 3x3 mm |
| LED Family | Nichia 757D Series |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color | Cold White |
| Color Temperature | 6500K |
| Viewing Angle | 120° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 12.6 |
| Luminous Intensity Typ. | 4.2 |
| Forward Current Typ | 65ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 2.9 |
| LED Power (W) | 0.19 |
| Efficacy (lm per W) | 67 |
| Manufacturer Product Code | NFSW757D-V1M6 |
| Brand | Nichia |
Write Your Own Review













