Triple Cree XP-G2 white 488lm 1500mA 6200K 4.7W
- Production order, MOQ 1000 pcs.
With our PCB LED modules you can easily harness the power of the high performance Cree LED for your application, without the need for reflow soldering or a sophisticated soldering station. The PCB is made in Germany and has the highest quality, ensuring the best heat transfer and the longest LED lifetime. Solder pads are easy to connect with the basic soldering iron. The PCB LED is great for small projects, rapid prototyping or custom builds.
New Version of the Popular XP-G Series by Cree. The new XP-G2 series by Cree convinces by 20% more efficiency and up to 57% less system costs. The new series is optically compatible with the original XP-G series and thus can easily be installed into existing designs. The centrally arranged chip as well as the square form guarantee homogeneous heat dissipation and easy handling. The three LEDs are able to controlled separately.
Features- loadable up to 1500mA
- SC³ platform
- 85° C binning
- improved efficiency
- durable
- dimensions: 21x21mm
- outstanding price / lumen ratio
- Luminous flux values in our short form datasheet are maximum values at 25°C junction temperature
- interior and exterior illumination
- LED Retrofit lamps and spots
- LED luminaries and pocket lamps
| SKU | 68433 |
|---|---|
| Weight brut (g) | 1.000000 |
| LED Size | 2.1x2.1 mm |
| LED Family | Cree XP-G2 |
| LED Installation Package | Star PCB |
| Color Rendering Index | 70 |
| Color | Cold White |
| Color Temperature | 6200K |
| Viewing Angle | 115° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 148 |
| Forward Current Typ | 350ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 2.8 |
| LED Power (W) | 0.98 |
| Forward Current Max | 1500mA |
| Power Max. (W) | 4.8 |
| Efficacy (lm per W) | 152 |
| Manufacturer Product Code | XP-G2 S2 |
| Brand | Cree |
| Availability beyond shown stock: | YES |


















