Nichia NCSGE17A Flip-Chip LED Green 208lm
€0.68
Ships in 3-6 weeks
SKU
NCSGE17A
- For orders above packing quantity or delivery time inquiries, contact us
- Orders below the LED packing quantity are considered samples for a future project
- To supply samples, Nichia requires project details, that we will request after you order
- An accurate delivery time will be provided after we receive your order, including project details for sample orders
- LEDs from an official Nichia distributor.
- Buy 6000 for €0.48 each and save 29%
Nichia NCSGE17AT Flip-Chip LED Green 208lm
Nichia’s Direct Mountable Chip white and color lineup enables lighting customers to take advantage of Nichia’s unique Direct Mountable Chip technology in a wide range of applications. This innovative color solution is accomplished by utilizing Nichia’s own phosphor and blue die technology.
Techical info:
- Luminous flux: 208 lm
- LED dimensions: 1.7x1.7x0.35 mm
- Typical current: 120 mA
- Typical voltage: 3 V
- Maximum voltage: 3.3 mA
| SKU | NCSGE17A |
|---|---|
| Weight brut (g) | 1.000000 |
| LED Size | 1.7x1.7 mm |
| LED Family | Nichia E17A Series |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color | Green |
| Viewing Angle | 120° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 208 |
| Forward Current Typ | 350ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 3 |
| LED Power (W) | 1.05 |
| Efficacy (lm per W) | 199 |
| Manufacturer Product Code | NCSGE17A |
| Brand | Nichia |
| Manufacturer Part Number | NCSGE17A |
| Dimensions: Length (cm) | 1.7 |
| Dimensions: Width (mm) | 1.7 |
| Dimensions: Height (mm) | 0.35 |
Write Your Own Review


















