Nichia NV9W149AM 7070 High Power SMT LED Cold White 5000K CRI70 2900lm
€10.01
Ships in 3-6 weeks
SKU
NV9W149AM_Ra70_5000K
- For orders above packing quantity or delivery time inquiries, contact us
- Orders below the LED packing quantity are considered samples for a future project
- To supply samples, Nichia requires project details, that we will request after you order
- An accurate delivery time will be provided after we receive your order, including project details for sample orders
- LEDs from an official Nichia distributor.
Nichia NV9W149AMT 7070 High Power SMT LED Cold White 5000K CRI70 2900lm
The Nichia high-power LEDs are leading the industry in flux and efficacy.
Technical details:
- Luminous flux: 2900 lm
- Color temperature: 5000 K
- CRI: 70
- LED dimensions: 7x7x3.1 mm
- Typical current: 140 mA
- Typical voltage: 9 V
- Maximum voltage: 9.4 mA
| SKU | NV9W149AM_Ra70_5000K |
|---|---|
| Weight brut (g) | 1.000000 |
| LED Size | 7x7 mm |
| LED Family | Nichia NV Series |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 70 |
| Color | Neutral White |
| Color Temperature | 5000K |
| Viewing Angle | 140° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 2900 |
| Forward Current Typ | 2100ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 9 |
| LED Power (W) | 18.9 |
| Efficacy (lm per W) | 154 |
| Manufacturer Product Code | NV9W149AM_Ra70 |
| Brand | Nichia |
| Manufacturer Part Number | NV9W149AM |
| Dimensions: Length (cm) | 7 |
| Dimensions: Width (mm) | 7 |
| Dimensions: Height (mm) | 3.1 |
Write Your Own Review













