Nichia NVSW309B 3535 High Power SMT LED Warm White 4000K CRI80 430lm
€2.69
Ships in 3-6 weeks
SKU
NVSW309B_Ra80_4000K
- For orders above packing quantity or delivery time inquiries, contact us
- Orders below the LED packing quantity are considered samples for a future project
- To supply samples, Nichia requires project details, that we will request after you order
- An accurate delivery time will be provided after we receive your order, including project details for sample orders
- LEDs from an official Nichia distributor.
Nichia NVSW309BT 3535 High Power SMT LED Warm White 4000K CRI80 430lm
The Nichia high-power LEDs are leading the industry in flux and efficacy.
Technical details:
- Luminous flux: 430 lm
- Color temperature: 4000 K
- CRI: 80
- LED dimensions: 3.5x3.5x2.35 mm
- Typical current: 130 mA
- Typical voltage: 2.98 V
- Maximum voltage: 3.3 mA
| SKU | NVSW309B_Ra80_4000K |
|---|---|
| Weight brut (g) | 1.000000 |
| LED Size | 3.5x3.5 mm |
| LED Family | Nichia NV Series |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 80 |
| Color | Neutral White |
| Color Temperature | 4000K |
| Viewing Angle | 130° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 430 |
| Forward Current Typ | 1050ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 2.98 |
| LED Power (W) | 3.13 |
| Efficacy (lm per W) | 138 |
| Manufacturer Product Code | NVSW309B_Ra80 |
| Brand | Nichia |
| Manufacturer Part Number | NVSW309B |
| Dimensions: Length (cm) | 3.5 |
| Dimensions: Width (mm) | 3.5 |
| Dimensions: Height (mm) | 2.35 |
Write Your Own Review
















