NICHIA NF3W585AR 4036 Package Warm White High Power SMT LED 3000K
€0.99
Ships in 3-6 weeks
SKU
NF3W585AR_Ra80_3000K
- For orders above packing quantity or delivery time inquiries, contact us
- Orders below the LED packing quantity are considered samples for a future project
- To supply samples, Nichia requires project details, that we will request after you order
- An accurate delivery time will be provided after we receive your order, including project details for sample orders
- LEDs from an official Nichia distributor.
With high flux output at approximately 0.5W, the new 585 series of mid power LEDs, including the NF2W585AR and the NF3W585AR achieves the industry’s highest efficacy.
Continuing to expand on its vertically integrated operations, the 585 series delivers superb performance in applications with limited space where higher luminous flux and higher efficacy is desired.
Features:
- Up to 200lm/w
- Mid-power LED, power 0.5W
- Size: 40x36mm
- Versions with different view angle: 135/135 deg for NF3 and 135/125 deg for NF2
- Forward voltage versions: 5.73V@75mA for NF2, 8.44V@50mA for NF3
| SKU | NF3W585AR_Ra80_3000K |
|---|---|
| Weight brut (g) | 1.000000 |
| LED Family | Nichia 585 Series |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Temperature | 3000K |
| Luminous Flux Typ (lm) | 76 |
| Manufacturer Product Code | NF3W585AR_Ra80_3000K |
| Brand | Nichia |
Write Your Own Review













