CREE MHB-B LED MHBBWT-0000-000F0HD440H White Bin 40H 4000K 5-Step Ellipse Flux Bin D4 (Pack size: 1000 LEDs)
€0.71
Low Stock Germany, only 1 pcs.
SKU
MHBBWT-40H-D4-F0H-00001
- Minimum order quantity & multiple: 1000 pcs
- Chromaticity Bin: 40H
- CCT: 4000 K
- Sorting: 5-Step Ellipse
- Luminous Flux Bin: D4
- CRI: 80
The Cree XLamp® MHB-B LED is a new high-power LED that enables a more effective way to lower system costs for high lumen lighting applications, such as high-bay, roadway and outdoor area, than mid-power LEDs. The ceramic MHB-B LEDs combine high light output, high efficacy and high reliability to enable high lumen LED designs that are not possible with mid-power LEDs. The MHB-B LED delivers higher LPW than the MHB-A LED in the same 5 mm x 5 mm package, allowing lighting manufacturers to quickly increase performance for existing MHB designs without any additional investment.
Key Features:
- Flexible 9-V, 18-V or 36-V options
- Maximum drive current: 700 mA (9 V),
- 350 mA (18 V), 175 mA (36 V)
- Viewing angle: 115°
- Available in 70-CRI, 80-CRI and 90-CRI
- options
- Unlimited floor life at ≤ 30 ºC/85% RH
- Reflow solderable - JEDEC J-STD-020C
- Electrically neutral thermal path
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics:
- Chromaticity Bin: 40H
- CCT: 4000 K
- Sorting: 5-Step Ellipse
- Luminous Flux Bin: D4
- CRI: 80
- Forward Voltage: 18 V
- Forward Current: 240 mA
- Luminous Flux: 550 lm
| SKU | MHBBWT-40H-D4-F0H-00001 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 1000 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 5x5 mm |
| LED Family | MHB-B |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 80 |
| Color | Neutral White |
| Color Temperature | 4000K |
| Color Temperature Sorting | 5-Step Ellipse |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 40H (3991K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.3819 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.3797 |
| Luminous Flux Typ (lm) | 609 |
| Luminous Flux Bin | D4 |
| Forward Current Typ | 480ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 8.54 |
| LED Power (W) | 4.4 |
| Manufacturer Product Code | MHBBWT-40H-D4-F0H-00001 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | MHBBWT-0000-000F0HD440H |
Write Your Own Review













