CREE ML-B LED MLBAWT-A1-0000-000WE7 White Bin 7D4 3000K Flux Bin J3 (Pack size: 1400 LEDs)
€0.30
Stock Germany >1000 pcs
SKU
MLBAWT-A1-7D4-J3-0-00009
- Minimum order quantity & multiple: 1400 pcs
- Chromaticity Bin: 7D4
- CCT: 3000 K
- Luminous Flux Bin: J3
The Cree XLamp® ML-B LED brings lighting- class reliability and performance to 1/4- watt LEDs. The XLamp ML-B LED expands Cree LED’s lighting-class leadership to linear and distributed lighting applications. With XLamp LED lighting-class reliability, a wide viewing angle, uniform light output, and industry-leading chromaticity binning in a 3.5-mm X 3.5-mm package, the XLamp ML-B LED continues Cree LED’s history of segment-focused product innovation in LEDs for lighting applications. The XLamp ML-B LED brings high performance and a smooth look to a wide range of lighting applications, including linear lighting, fluorescent retrofits and retail-display lighting.
Key Features:
- Available in white (2200 K and 2600 K
- to 8300 K CCT) and 80-, 85- and 90-CRI
- minimum
- ANSI-compatible sub-bins
- Maximum drive current: 175 mA
- 120° viewing angle, uniform
- chromaticity profile
- Electrically neutral thermal path
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics:
- Chromaticity Bin: 7D4
- CCT: 3000 K
- Luminous Flux Bin: J3
| SKU | MLBAWT-A1-7D4-J3-0-00009 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 1400 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 3.5x3.5 mm |
| LED Family | ML-B |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 80 |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 7D4 (2912K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.4367 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.3927 |
| Luminous Flux Bin | J3 |
| Forward Current Typ | 80ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 3.3 |
| LED Power (W) | 0.3 |
| Manufacturer Product Code | MLBAWT-A1-7D4-J3-0-00009 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | MLBAWT-A1-0000-000WE7 |
Write Your Own Review













