CREE ML-C LED MLCAWT-H1-0000-0000E7 White Bin 7A2 3000K Flux Bin K2 (Pack size: 1400 LEDs)
€0.32
Stock Germany >1000 pcs
SKU
MLCAWT-H1-7A2-K2-0-00009
- Minimum order quantity & multiple: 1400 pcs
- Chromaticity Bin: 7A2
- CCT: 3000 K
- Luminous Flux Bin: K2
- CRI: 80
The Cree XLamp® ML-C LED brings lighting-class reliability and performance to 1/3-watt LEDs. The XLamp ML-C LED expands Cree LED’s lighting-class leadership to LED bulbs and linear and distributed lighting applications. With XLamp LED lighting- class reliability, a wide viewing angle, uniform light output, and industry-leading chromaticity binning in a 3.5-mm X 3.5-mm package, the XLamp ML-C LED continues Cree LED’s history of segment-focused product innovation in LEDs for lighting applications. The XLamp ML-C LED brings high performance and a smooth look to a wide range of lighting applications, including linear lighting, fluorescent retrofits and retail-display lighting.
Key Features:
- Available in white (2600 K to 8300 K CCT), 80-, 85- and 90-CRI
- minimum
- Available in both parallel and series
- ANSI-compatible sub-bins
- Maximum drive current: 350 mA for parallel, 175 mA for series
- 120° viewing angle, uniform chromaticity profile
- Electrically neutral thermal path
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics:
- Chromaticity Bin: 7A2
- CCT: 3000 K
- Luminous Flux Bin: K2
- CRI: 80
- Forward Voltage: 3.2 V
- Forward Current: 100 mA
- Luminous Flux: 306 lm
| SKU | MLCAWT-H1-7A2-K2-0-00009 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 1400 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 3.5x3.45 mm |
| LED Family | ML-C |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 80 |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 7A2 (3181K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.4232 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.3952 |
| Viewing Angle | 120° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 306 |
| Luminous Flux Bin | K2 |
| Forward Current Typ | 100ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 3.4 |
| LED Power (W) | 0.3 |
| Manufacturer Product Code | MLCAWT-H1-7A2-K2-0-00009 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | MLCAWT-H1-0000-0000E7 |
Write Your Own Review













