CREE XP-P LED XPPAWT-H0-0000-000UT30E7 White Bin 7A0 3000K 5-Step Ellipse Flux Bin (Pack size: 1000 LEDs)
€1.51
Stock Germany >1000 pcs
SKU
XPPAWT-0-7A0-T30-0U-0005
- Minimum order quantity & multiple: 1000 pcs
- Chromaticity Bin: 6C0
- CCT: 3500 K
- Sorting: 5-Step Ellipse
- CRI: 90
XLamp® XP-P LEDs deliver breakthrough levels of intensity and optical control in a familiar XP footprint. With up to 700 lm available at maximum current from a very small LES, the XP-P enables tighter beam angles and much longer throw distances than any previous XLamp LED. XP-P LEDs are built to last in extreme applications, with high operating temperature limits and excellent sulfur resistance. XP-P LEDs are optimized for lighting applications that require extreme levels of intensity, including aftermarket automotive, professional portable, architectural and entertainment.
Key Features:
- ANSI-compatible chromaticity bins
- Maximum drive current: 3000 mA
- Low thermal resistance: 2.3 °C/W
- Wide viewing angle: 115°
- Unlimited floor life at ≤ 30 ºC/85% RH
- Reflow solderable - JEDEC J-STD-020C
- Electrically neutral thermal path
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics:
- Chromaticity Bin: 6C0
- CCT: 3500 K
- Sorting: 5-Step Ellipse
- CRI: 90
| SKU | XPPAWT-0-7A0-T30-0U-0005 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 1000 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 3.45x3.45 mm |
| LED Family | XP-P |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 90 |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| Color Temperature Sorting | 5-Step Ellipse |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 7A0 (3133K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.4243 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.392 |
| Luminous Flux Typ (lm) | 220 |
| Forward Current Typ | 1000ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 3.1 |
| LED Power (W) | 3 |
| Manufacturer Product Code | XPPAWT-0-7A0-T30-0U-0005 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | XPPAWT-H0-0000-000UT30E7 |
Write Your Own Review













