CREE 0 LED MLEAWT-A1-0000-0003E7 Warm White Bin 7D3 Performance groups - Chromaticity Flux Bin N3 (Pack size:1400 LEDs)
- Minimum order quantity & multiple: 1400 pcs
- Chromaticity Bin: 7D3
- CCT: 3000 K
- Sorting: Performance groups - Chromaticity
- Luminous Flux Bin: N3
CREE ML-E LED MLEAWT-A1-0000-0003E7 Warm White Bin 7D3 Performance groups - Chromaticity Flux Bin N3 (Pack size:1400 LEDs)
Product Overview: The Cree XLamp® ML-E LED brings lighting-class reliability and performance to ½-watt LEDs. The XLamp ML-E LED expands Cree LED’s lighting-class leadership to LED bulbs and linear and distributed lighting applications. With XLamp LED lighting-class reliability, a wide viewing angle, uniform light output, and industry-leading chromaticity binning in a 3.5-mm X 3.5-mm package, the XLamp ML-E LED continues Cree LED’s history of segment-focused product innovation in LEDs for lighting applications. The XLamp ML-E LED brings high performance and a smooth look to a wide range of lighting applications, including linear lighting, LED light bulbs, fluorescent retrofits and retail-display lighting.
Key Features:
- Available in white (2600 K to 8300 K CCT), 80-, 85- and 90-CRI
- minimum
- Available in royal blue, blue, green, amber and red
- Available in parallel and series Vf configurations for white and
- color
- ANSI-compatible sub-bins
- Maximum drive current: 500 mA for parallel white, 167 mA for
- series white, 350 mA for parallel royal blue, blue, green and
- red, 250 mA for parallel amber, 120 mA for series blue and
- green, 65 mA for series amber, 88 mA for series red
- 120° viewing angle for white, 125° viewing angle for color
- Uniform chromaticity profile
- Electrically neutral thermal path
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics
- Color Temperature: 3000K
- Chromaticity Bin: 7D3 (Performance groups - Chromaticity)
- Luminous Flux (typ): 55 lm
- Forward Voltage (typ): 3.2 V
- Forward Current (typ): 150 mA
- LED Footprint: 3.5x3.45
| SKU | MLEAWT-A1-7D3-N3-0-00009 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 1400 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 3.5x3.45 mm |
| LED Family | ML-E |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| Color Temperature Sorting | Performance groups - Chromaticity |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 7D3 (2913K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.4412 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.4016 |
| Viewing Angle | 120° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 55 |
| Luminous Flux Bin | N3 |
| Forward Current Typ | 150ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 3.2 |
| LED Power (W) | 0.3 |
| Manufacturer Product Code | MLEAWT-A1-7D3-N3-0-00009 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | MLEAWT-A1-0000-0003E7 |
| Dimensions: Length (cm) | 3.45 |
| Dimensions: Width (mm) | 3.5 |













