CREE XHP50.3 LED XHP50D-00-0000-0D0BK20E4 Neutral White Bin 4C0 ANSI White Bin Flux Bin K40 (Pack size:500 LEDs)
- Minimum order quantity & multiple: 500 pcs
- Chromaticity Bin: 4C0
- CCT: 4500 K
- Sorting: ANSI White Bin
- Luminous Flux Bin: K40
- CRI: 70
CREE XHP50.3 LED XHP50D-00-0000-0D0BK20E4 Neutral White Bin 4C0 ANSI White Bin Flux Bin K40 (Pack size:500 LEDs)
Product Overview: The Cree XLamp® XHP50.3 LEDs are the third generation of Extreme High Power LEDs that deliver the best lumen density, reliability and optical control available in their size. By leveraging the XHP family advantages, lighting manufacturers can significantly reduce their system cost by using fewer optics, PCBs and heat sinks than possible with standard LEDs. The third generation XHP family LEDs deliver improved optical performance versus the previous generations, along with a new High Intensity version of the XHP50. The XHP50.3 High Intensity provides double the intensity for existing XHP50 designs. XLamp XHP50.3 LEDs are optimized for outdoor and premium indoor lighting applications that require large amounts of light output from small luminaires, such as stadium, outdoor area and architectural spotlight.
Key Features:
- Available in white, and in 3-V version or 6-V & 12-V version
- (6-V/12-V is configurable by PCB layout)
- Available in 5-step EasyWhite® bins at 3000 K to 5000 K
- CCT, 3-step EasyWhite bins at 2700 K to 5000 K and 2-step
- EasyWhite bins at 2700 K to 4000 K CCT
- Available in ANSI white bins at 3000 K to 7000 K CCT
- Available in standard, 70-, 80-, 90-, and 95-minimum CRI options
- Broadcast color option at 5700 K provides maximum
- performance for TV events that require extremely high TLCI
- Binned at 85 °C
- Maximum drive current: 6000 mA (3 V), 3000 mA (6 V),
- 1500 mA (12 V)
- Low thermal resistance: 0.4 °C/W
- Wide viewing angle: 120°
- Unlimited floor life at ≤ 30 ºC/85% RH
- Reflow solderable - JEDEC J-STD-020C
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics
- Color Temperature: 4500K
- Chromaticity Bin: 4C0 (ANSI White Bin)
- Luminous Flux (typ): 1239 lm
- CRI: 70
- Forward Voltage (typ): 2.8 V
- Forward Current (typ): 2800 mA
- LED Footprint: 5x5
| SKU | XHP50D-0-4C0-K40-D0-B-01 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 500 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 5x5 mm |
| LED Family | XHP50.3 |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 70 |
| Color | Neutral White |
| Color Temperature | 4500K |
| Color Temperature Sorting | ANSI White Bin |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 4C0 (4373K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.3674 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.3765 |
| Viewing Angle | 120° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 1239 |
| Luminous Flux Bin | K40 |
| Forward Current Typ | 2800ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 2.8 |
| LED Power (W) | 8.4 |
| Manufacturer Product Code | XHP50D-0-4C0-K40-D0-B-01 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | XHP50D-00-0000-0D0BK20E4 |
| Dimensions: Length (cm) | 5 |
| Dimensions: Width (mm) | 5 |













