Nichia NF2W385AR-V3 4036 585 series LED Warm White CRI80 (R8000) 2500K 76.5lm
€0.96
Ships in 3-6 weeks
SKU
NF2W385AR-V3_R8000_2500K
- Start of Sales:2022/04
- Packaging Quantity:3500 per reel
- Price valid up to packing quantity. For orders of more, contact us for price
- Orders below the LED packing quantity are considered samples for a future project
- For sample orders, Nichia requires project details
- An accurate delivery time will be provided after we receive your order, including project details for sample orders
- LEDs from an official Nichia distributor.
- Buy 3500 for €0.68 each and save 29%
With high flux output at approximately 0.5W, the new 585 series of mid power LEDs, achieve the industry’s highest efficacy.
Continuing to expand on its vertically integrated operations, the 585 series delivers superb performance in applications with limited space where higher luminous flux and higher efficacy is desired.
Features:
- Up to 200lm/w
- Mid-power LED, power 0.5W
- CRI: R8000
- Size: 4×3.6×2.05 mm
- Directivity: 138/118 deg
- Color temperature : 2500K
| SKU | NF2W385AR-V3_R8000_2500K |
|---|---|
| Weight brut (g) | 1.000000 |
| LED Size | 4x3.6 mm |
| LED Family | Nichia 585 Series |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 80 |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 2500K |
| Viewing Angle | 138° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 76.5 |
| Forward Current Typ | 75ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 5.73 |
| LED Power (W) | 0.43 |
| Efficacy (lm per W) | 178 |
| Manufacturer Product Code | NF2W385ART-V3-E (6455A) R70 R8000 R9050 |
| Brand | Nichia |
| Manufacturer Part Number | NF2W385AR-V3 |
Write Your Own Review














