Nichia NTCWS024B-V4 15x12mm COB LED Warm White CRI70 (R70) 2700K 830lm
- Start of Sales:2020/03
- Packaging Quantity:80 per tray pack
- Price valid up to packing quantity. For orders of more, contact us for price
- Orders below the LED packing quantity are considered samples for a future project
- For sample orders, Nichia requires project details
- An accurate delivery time will be provided after we receive your order, including project details for sample orders
- LEDs from an official Nichia distributor.
- Buy 240 for €2.37 each and save 30%
Nichia is one of the world’s leading manufacturers of LEDs and has an excellent reputation in the area of COB modules. Nichia launched the new COB-B series, to further strengthen its top ranking position in this sector.
These series are available in standard and high luminous density, 3 standard sizes and in bright white and warm white. The unique feature is that colour temperatures up to 2400K are possible in the warm white range. Another highlight: all series are available with a color rendering index of CRI90 upon request.
All types are supplied in 3-step binning and are multi-chip LEDs.
These COB modules were specifically developed for application in spotlights, PAR lamps, downlights and high-bay lights.
The advantages of Nichia COB modules are the very long service life, very high brightness and efficiency and excellent price-performance ratio.
Features
- 3 package dimensions: 15x12, 19x16 and 24x19mm
- Two luminous density: standard and high
- Up to 11300 lm per COB
- High luminous efficiency
- Multichip LED
- Ceramic board
- CRI: R70
- Size: 15×12×2 mm
- Directivity: 120 deg
- Color temperature : 2700K
- With 3 SDCM (standard deviation of color matching) as standard, 5 or 7 SDCM optional
Color temperature options
- 3 SDCM offered as standard
- Center bin at extra cost
Application areas
- spotlight
- downlight
- high-bay
- PAR lamps
Delivery and price rules:
- Price for 1 pcs valid up to tray
- For more than 1 tray ask for price
- Usual delivery time is 5-6 weeks, depeding on color temperature and CRI requirements
| SKU | NTCWS024B-V4_R70_2700K |
|---|---|
| Weight brut (g) | 1.000000 |
| LED Size | 15x12 mm |
| LED Family | Nichia Standard COB |
| LED Installation Package | Chip on Board |
| Color Rendering Index | 70 |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 2700K |
| Viewing Angle | 120° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 830 |
| Forward Current Typ | 135ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 34.9 |
| LED Power (W) | 4.72 |
| Efficacy (lm per W) | 176 |
| Manufacturer Product Code | NTCWS024B-V4-E (5983) R70 R8000 R9050 R9580 |
| Brand | Nichia |
| Manufacturer Part Number | NTCWS024B-V4 |


















