Nichia NFCWS024B-V5 5700K White LED Ra≥70 910lm
€6.76
Ships in 3-6 weeks
SKU
NFCWS024B-V5_R70_5700K
- Production Status: In production (Recommended model)
- Start of Sales: 2022/08
- Packaging Quantity: 80 per tray pack
- To order samples below the packing quantity please contact us
- For sample orders, Nichia requires the project details
- An accurate delivery time will be provided after we receive your order, including the project details for sample orders
- LEDs from an official Nichia distributor.
- Buy 240 for €2.05 each and save 70%
Nichia NFCWS024B-V5 5700K White LED
The Nichia NFCWS024B-V5 LED is designed to meet the demands of professional and residential lighting. As the world’s largest LED manufacturer, Nichia is renowned for producing LEDs that offer exceptional brightness, color accuracy, and reliability. This model emits a 5700K White light, ideal for creating White ambiance in a variety of settings.
- Model: NFCWS024B-V5
- Color Temperature: 5700K
- CRI: Ra ≥ 70
- Typical Forward Current: 135mA
- Forward Voltage: 33.6V
- Luminous Flux: 910.0 lm
- Power Consumption: 4.54W
- Luminous Efficacy: 201 lm/W
- Size: 15×12×2 mm
This Nichia LED is a premium choice for applications requiring high efficiency and quality lighting, supported by Nichia's reputation for innovation.
| SKU | NFCWS024B-V5_R70_5700K |
|---|---|
| LED Size | 15x12 mm |
| LED Family | Nichia Standard COB |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 70 |
| Color | Cold White |
| Color Temperature | 5700K |
| Viewing Angle | 120° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 910 |
| Forward Current Typ | 135ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 33.6 |
| LED Power (W) | 4.54 |
| Efficacy (lm per W) | 201 |
| Manufacturer Product Code | NFCWS024B-V5 |
| Brand | Nichia |
Write Your Own Review
_4.54W.jpg?width=560&height=560&store=ledrise&image-type=image)
















