CREE CXB2530 LED CXB2530-0000-000N0ZR427H White Bin 27H 2700K 5-Step Ellipse Flux Bin S4 (Pack size: 100 LEDs)
- Minimum order quantity & multiple: 100 pcs
- Chromaticity Bin: 27H
- CCT: 2700 K
- Sorting: 5-Step Ellipse
- Luminous Flux Bin: S4
- CRI: 95
The Cree XLamp® CXB2530 LED Array is a member of the second generation of the CXA family that delivers up to 30% higher efficacy and up to 20% higher lumens than the first generation in the same LES. The higher performance second generation CXA LED Arrays provide a drop-in performance upgrade to existing CXA LED designs to shorten product development time. In addition, the CXB LEDs also allow lighting manufacturers to achieve the same or better performance with a smaller LES, enabling a smaller, more impactful luminaire. Available in 2-step, 3-step and 5-step EasyWhite® bins and 2-step and 3-step Premium Color bins, the CXB2530 LED delivers high lumen output and high efficacy in a single, easy-to-use package that eliminates the need for reflow soldering. The CX Family LED Design Guide provides basic information on the requirements to use the CXB2530 LED successfully in luminaire designs.
Key Features:
- 19-mm optical source
- Mechanical and optical design
- consistent with other CXA25 and
- CXB25 LEDs
- Available in 70-, 80-, 90- and
- 95-minimum CRI options
- EasyWhite® 2-, 3- and 5-step binning
- Premium Color 2- and 3-step binning
- Forward voltage option: 36-V class
- 85 °C binning and characterization
- Extremely uniform color over viewing
- angle
- Top-side solder connections
- Thermocouple attach point
- NEMA SSL-3 2011 standard flux bins
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics:
- Chromaticity Bin: 27H
- CCT: 2700 K
- Sorting: 5-Step Ellipse
- Luminous Flux Bin: S4
- CRI: 95
- Luminous Flux: 2600 lm
| SKU | CXB2530-27H-S4-N0Z-000B3 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 100 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 24x24 mm |
| LED Family | CXB2530 |
| LED Installation Package | Chip on Board |
| Color Rendering Index | 95 |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 2700K |
| Color Temperature Sorting | 5-Step Ellipse |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 27H (2724K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.4578 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.4101 |
| Luminous Flux Typ (lm) | 2870 |
| Luminous Flux Bin | S4 |
| Forward Current Typ | 800ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 34.2 |
| LED Power (W) | 28.8 |
| Manufacturer Product Code | CXB2530-27H-S4-N0Z-000B3 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | CXB2530-0000-000N0ZR427H |













