CREE XP-L HD LED XPLAWT-H0-0000-000BU60E5 White Bin 5A4 4000K Flux Bin (Pack size: 1000 LEDs)
- Minimum order quantity & multiple: 1000 pcs
- Chromaticity Bin: 5A4
- CCT: 4000 K
- CRI: 70
XLamp® XP-L LEDs are available in two versions: High Density (HD) and High Intensity (HI). The XLamp XP-L HD LED is the highest performing discrete in Cree LED’s HD class of LEDs, delivering the next generation of lumen output and efficacy in the compact 3.45 mm x 3.45 mm XP footprint. Cree LED’s HD LEDs, optimized to deliver maximum lumen output in a small form factor, enable lighting manufacturers to improve the performance of any lighting design, create smaller and less expensive systems, and develop new lighting solutions that were previously not possible. The XLamp XP-L HI LED is the first of Cree LED’s new class of high-intensity LEDs optimized to deliver maximum candela through secondary optics. The XP-L HI LED delivers 120 percent more candela than the XP-L HD LED through the same optic. The XP-L HI LED leverages the industry’s highest single-die performance and a new innovative primary optic design that radically reduces the optical source size to deliver both lumens and intensity.
Key Features:
- Available in white, 70-CRI white, 80-CRI
- white, and 90-CRI white
- ANSI-compatible chromaticity bins
- Binned at 85 °C
- Maximum drive current: 3000 mA
- Low thermal resistance: 0.5 °C/W
- Wide viewing angle: 125° (XP-L HD),
- 115° (XP-L HI)
- Unlimited floor life at ≤ 30 ºC/85% RH
- Reflow solderable - JEDEC J-STD-020C
- Electrically neutral thermal path
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics:
- Chromaticity Bin: 5A4
- CCT: 4000 K
- CRI: 70
- Forward Voltage: 2.79 V
- Forward Current: 1050 mA
- Luminous Flux: 424 lm
| SKU | XPLAWT-H-5A4-U60-0B-0001 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 1000 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 3.45x3.45 mm |
| LED Family | XP-L |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 70 |
| Color | Neutral White |
| Color Temperature | 4000K |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 5A4 (4048K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.3765 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.3666 |
| Viewing Angle | 115° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 380 |
| Forward Current Typ | 1050ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 2.79 |
| LED Power (W) | 3.2 |
| Manufacturer Product Code | XPLAWT-H-5A4-U60-0B-0001 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | XPLAWT-H0-0000-000BU60E5 |
















