NICHIA NFCWL072B-V2 1916 Package Cold White COB LED 2800lm 6500K
- For orders above packing quantity or delivery time inquiries, contact us
- Orders below the LED packing quantity are considered samples for a future project
- To supply samples, Nichia requires project details, that we will request after you order
- An accurate delivery time will be provided after we receive your order, including project details for sample orders
- LEDs from an official Nichia distributor.
Nichia is one of the world’s leading manufacturers of LEDs and has an excellent reputation in the area of COB modules. Nichia launched the new COB-B series, to further strengthen its top ranking position in this sector.
These series are available in standard and high luminous density, 3 standard sizes and in bright white and warm white. The unique feature is that colour temperatures up to 2400K are possible in the warm white range. Another highlight: all series are available with a color rendering index of CRI90 upon request.
All types are supplied in 3-step binning and are multi-chip LEDs.
These COB modules were specifically developed for application in spotlights, PAR lamps, downlights and high-bay lights.
The advantages of Nichia COB modules are the very long service life, very high brightness and efficiency and excellent price-performance ratio.
Features
- 3 package dimensions: 15x12, 19x16 and 24x19mm
- Two luminous density: standard and high
- Up to 11300 lm per COB
- High luminous efficiency
- Multichip LED
- Ceramic board
- With 3 SDCM (standard deviation of color matching) as standard, 5 or 7 SDCM optional
Color temperature options
- 3 SDCM offered as standard
- Center bin at extra cost
Application areas
- spotlight
- downlight
- high-bay
- PAR lamps
Delivery and price rules:
- Price for 1 pcs valid up to one full reel
- Price for one reel valid up to 5 reels
- For more than 5 reels inquire for price
- Usual delivery time is 1-6 weeks, depeding on color temperature and CRI requirements
| SKU | NFCWL072B-V2_Ra9050_6500K |
|---|---|
| Weight brut (g) | 1.000000 |
| LED Size | 19x16 mm |
| LED Family | Nichia Standard COB |
| LED Installation Package | Chip on Board |
| Color Rendering Index | 90 |
| Color | Cold White |
| Color Temperature | 6500K |
| Viewing Angle | 120° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 2800 |
| Forward Current Typ | 540ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 34.8 |
| LED Power (W) | 18.8 |
| Efficacy (lm per W) | 149 |
| Manufacturer Product Code | NFCWL072B-V2 |
| Brand | Nichia |

























