CREE CMT1412 LED CMT1412-0000-000N0U0A27H White Bin 27H 2700K 5-Step Ellipse Flux Bin 0A (Pack size: 100 LEDs)
€3.68
Stock Germany >10 pcs
SKU
CMT1412-27H-0A-N0U-00002
- Minimum order quantity & multiple: 100 pcs
- Chromaticity Bin: 27H
- CCT: 2700 K
- Sorting: 5-Step Ellipse
- Luminous Flux Bin: 0A
- CRI: 90
The Cree XLamp® High-Current LED Array family is optimized for best-in-class lumen output, efficacy and reliability at high drive currents. XLamp CMT LEDs deliver performance in industry-compatible packages and LESes, enabling lighting manufacturers to upgrade their designs for applications such as track, downlight and outdoor lighting. XLamp High-Current LED Arrays are available in 2-step, 3-step and 5-step EasyWhite® bins.
Key Features:
- 9.8-mm optical source
- Available in 70-, 80- and 90- and
- 95-minimum CRI options
- EasyWhite® 2-, 3- and 5-step binning
- Premium Color 2- and 3-step binning
- Forward voltage option: 36-V class
- 85 °C binning and characterization
- Maximum drive current: 750 mA
- 115° viewing angle, uniform
- chromaticity profile
- Top-side solder connections
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics:
- Chromaticity Bin: 27H
- CCT: 2700 K
- Sorting: 5-Step Ellipse
- Luminous Flux Bin: 0A
- CRI: 90
- Forward Voltage: 34.5 V
- Forward Current: 350 mA
- Luminous Flux: 1364 lm
| SKU | CMT1412-27H-0A-N0U-00002 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 100 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 13.5x13.5 mm |
| LED Family | CMT1412 |
| LED Installation Package | Chip on Board |
| Color Rendering Index | 90 |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 2700K |
| Color Temperature Sorting | 5-Step Ellipse |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 27H (2724K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.4578 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.4101 |
| Viewing Angle | 115° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 1364 |
| Luminous Flux Bin | 0A |
| Forward Current Typ | 350ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 34.5 |
| LED Power (W) | 12.1 |
| Manufacturer Product Code | CMT1412-27H-0A-N0U-00002 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | CMT1412-0000-000N0U0A27H |
Write Your Own Review


















