CREE CXA1304 LED CXA1304-0000-000C0UA440F White Bin 40F 4000K 5-Step Ellipse Flux Bin C4 (Pack size: 100 LEDs)
€3.54
Stock Germany >1000 pcs
SKU
CXA1304-40F-C4-C0U-000B6
- Minimum order quantity & multiple: 100 pcs
- Chromaticity Bin: 40F
- CCT: 4000 K
- Sorting: 5-Step Ellipse
- Luminous Flux Bin: C4
- CRI: 90
The Cree XLamp® CXA1304 LED array expands Cree LED’s family of high-flux, multi-die arrays in a smaller, easy-to-use platform. With XLamp LED lighting-class reliability, the CXA1304’s small, uniform emitting surface enables both directional and non-directional lighting applications including lamp retrofit and luminaire designs. Available in 2-step, 3-step and 4-step color consistency, and featuring a 6-mm optical source, the CXA1304 brings new levels of flux and efficacy to this form factor. The CX Family LED Design Guide provides basic information on the requirements to use the CXA1304 LED successfully in luminaire designs.
Key Features:
- Available in 4-step, 3-step and 2-step
- EasyWhite® bins at 2700 K, 3000 K,
- 3500 K, 4000 K & 5000 K CCT and
- 4-step EasyWhite bins at 5700 K &
- 6500 K CCT
- Available in ANSI white bins at 4000 K,
- 5000 K, 5700 K & 6500 K CCT
- Available in 70-, 80-, 90- and
- 93-minimum CRI options
- Forward voltage options: 9-V class,
- 18-V class & 36-V class
- 85 °C binning and characterization
- Maximum drive current: 1000 mA (9 V),
- 500 mA (18 V), 250 mA (36 V)
- 115° viewing angle, uniform
- chromaticity profile
- Top-side solder connections
- Thermocouple attach point
- NEMA SSL-3 2011 standard flux bins
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics:
- Chromaticity Bin: 40F
- CCT: 4000 K
- Sorting: 5-Step Ellipse
- Luminous Flux Bin: C4
- CRI: 90
- Forward Voltage: 9 V
- Forward Current: 400 mA
- Luminous Flux: 355 lm
| SKU | CXA1304-40F-C4-C0U-000B6 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 100 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 13.35x13.35 mm |
| LED Family | CXA1304 |
| LED Installation Package | Chip on Board |
| Color Rendering Index | 90 |
| Color | Neutral White |
| Color Temperature | 4000K |
| Color Temperature Sorting | 5-Step Ellipse |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 40F (2954K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.4449 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.4141 |
| Viewing Angle | 115° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 396 |
| Luminous Flux Bin | C4 |
| Forward Current Typ | 400ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 9 |
| LED Power (W) | 3.6 |
| Manufacturer Product Code | CXA1304-40F-C4-C0U-000B6 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | CXA1304-0000-000C0UA440F |
Write Your Own Review













