CREE CXB1520 LED CXB1520-0000-000N0BR257E White Bin 57E 5700K 5-Step Ellipse Flux Bin R4 (Pack size: 100 LEDs)
- Minimum order quantity & multiple: 100 pcs
- Chromaticity Bin: 57E
- CCT: 5700 K
- Sorting: 5-Step Ellipse
- Luminous Flux Bin: R4
- CRI: 70
CXB1520 High Density (HD) LED arrays are the next generation of high lumen density LED arrays. Incorporating elements of Cree LED’s SC5 Technology® Platform, the CXB1520 HD LED arrays deliver the most lumens in the industry for their light-emitting surface (LES) size, enabling radically new and differentiated LED lighting form factors for applications like tracks, lamps and downlights. The CXB1520 HD LED array packs the performance of seven 60-watt-replacement lamps in an area significantly smaller than a dime, allowing lighting manufacturers to put more light where it is intended at a lower system cost. The CX Family LED Design Guide provides basic information on the requirements to use the CXB1520 HD LED array successfully in luminaire designs.
Key Features:
- EasyWhite® 2-, 3- and 5-step binning
- Premium Color 2- and 3-step binning
- Available in 70-, 80-, 90- and
- 95-minimum CRI options
- Forward voltage option: 36-V class
- 85 °C binning and characterization
- Maximum drive current: 1400 mA
- 115° viewing angle, uniform
- chromaticity profile
- Top-side solder connections
- Thermocouple attach point
- NEMA SSL-3 2011 standard flux bins
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics:
- Chromaticity Bin: 57E
- CCT: 5700 K
- Sorting: 5-Step Ellipse
- Luminous Flux Bin: R4
- CRI: 70
- Forward Voltage: 36 V
- Luminous Flux: 2420 lm
| SKU | CXB1520-57E-R4-N0B-00003 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 100 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 15.85x15.85 mm |
| LED Family | CXB1520 |
| LED Installation Package | Chip on Board |
| Color Rendering Index | 70 |
| Color | Cool White |
| Color Temperature | 5700K |
| Color Temperature Sorting | 5-Step Ellipse |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 57E (5667K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.3287 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.3417 |
| Luminous Flux Typ (lm) | 2631 |
| Luminous Flux Bin | R4 |
| Forward Current Typ | 500ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 33 |
| LED Power (W) | 18 |
| Manufacturer Product Code | CXB1520-57E-R4-N0B-00003 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | CXB1520-0000-000N0BR257E |













