CREE CXB3050 LED CXB3050-0000-000N0HZ257E White Bin 57E 5700K 5-Step Ellipse Flux Bin Z2 (Pack size: 100 LEDs)
- Minimum order quantity & multiple: 100 pcs
- Chromaticity Bin: 57E
- CCT: 5700 K
- Sorting: 5-Step Ellipse
- Luminous Flux Bin: Z2
- CRI: 80
The Cree XLamp® CXB3050 LED Array is a member of the second generation of the CXA family that delivers up to 30% higher efficacy and up to 20% higher lumens than the first generation in the same LES. The higher performance second generation CXA LED Arrays provide a drop-in performance upgrade to existing CXA LED designs to shorten product development time. In addition, the CXB LEDs also allow lighting manufacturers to achieve the same or better performance with a smaller LES, enabling a smaller, more impactful luminaire. Available in 2-step, 3-step and 5-step EasyWhite® bins, the CXB3050 LED delivers high lumen output and high efficacy in a single, easy-to-use package that eliminates the need for reflow soldering. The CX Family LED Design Guide provides basic information on the requirements to use the CXB3050 LED successfully in luminaire designs.
Key Features:
- 23-mm optical source
- Mechanical and optical design
- consistent with other CXA30 and
- CXB30 LEDs
- Available in 70-, 80- and 90-minimum
- CRI options
- EasyWhite® 2-, 3- and 5-step binning
- Forward voltage option: 36-V class
- 85 °C binning and characterization
- Extremely uniform color over viewing
- angle
- Top-side solder connections
- Thermocouple attach point
- NEMA SSL-3 2011 standard flux bins
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics:
- Chromaticity Bin: 57E
- CCT: 5700 K
- Sorting: 5-Step Ellipse
- Luminous Flux Bin: Z2
- CRI: 80
- Forward Voltage: 34.8 V
- Forward Current: 2500 mA
- Luminous Flux: 7390 lm
| SKU | CXB3050-57E-Z2-N0H-000B1 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 100 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 30x30 mm |
| LED Family | CXB3050 |
| LED Installation Package | Chip on Board |
| Color Rendering Index | 80 |
| Color | Cool White |
| Color Temperature | 5700K |
| Color Temperature Sorting | 5-Step Ellipse |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 57E (5667K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.3287 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.3417 |
| Viewing Angle | 115° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 8179 |
| Luminous Flux Bin | Z2 |
| Forward Current Typ | 1400ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 34 |
| LED Power (W) | 50.4 |
| Manufacturer Product Code | CXB3050-57E-Z2-N0H-000B1 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | CXB3050-0000-000N0HZ257E |













