CREE ML-E LED MLESWT-A1-0000-0005E2 White Bin 2C0 6000K ANSI White Bin Flux Bin N3 (Pack size: 1400 LEDs)
€0.34
Stock Germany >10 pcs
SKU
MLESWT-A1-2C0-N3-0-00009
- Minimum order quantity & multiple: 1400 pcs
- Chromaticity Bin: 2C0
- CCT: 6000 K
- Sorting: ANSI White Bin
- Luminous Flux Bin: N3
The Cree XLamp® ML-E LED brings lighting-class reliability and performance to ½-watt LEDs. The XLamp ML-E LED expands Cree LED’s lighting-class leadership to LED bulbs and linear and distributed lighting applications. With XLamp LED lighting-class reliability, a wide viewing angle, uniform light output, and industry-leading chromaticity binning in a 3.5-mm X 3.5-mm package, the XLamp ML-E LED continues Cree LED’s history of segment-focused product innovation in LEDs for lighting applications. The XLamp ML-E LED brings high performance and a smooth look to a wide range of lighting applications, including linear lighting, LED light bulbs, fluorescent retrofits and retail-display lighting.
Key Features:
- Available in white (2600 K to 8300 K CCT), 80-, 85- and 90-CRI
- minimum
- Available in royal blue, blue, green, amber and red
- Available in parallel and series Vf configurations for white and
- color
- ANSI-compatible sub-bins
- Maximum drive current: 500 mA for parallel white, 167 mA for
- series white, 350 mA for parallel royal blue, blue, green and
- red, 250 mA for parallel amber, 120 mA for series blue and
- green, 65 mA for series amber, 88 mA for series red
- 120° viewing angle for white, 125° viewing angle for color
- Uniform chromaticity profile
- Electrically neutral thermal path
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics:
- Chromaticity Bin: 2C0
- CCT: 6000 K
- Sorting: ANSI White Bin
- Luminous Flux Bin: N3
| SKU | MLESWT-A1-2C0-N3-0-00009 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 1400 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 3.5x3.45 mm |
| LED Family | ML-E |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color | Cool White |
| Color Temperature | 6000K |
| Color Temperature Sorting | ANSI White Bin |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 2C0 (5472K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.3332 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.3516 |
| Luminous Flux Bin | N3 |
| Forward Current Typ | 150ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 2.4 |
| LED Power (W) | 0.3 |
| Manufacturer Product Code | MLESWT-A1-2C0-N3-0-00009 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | MLESWT-A1-0000-0005E2 |
Write Your Own Review













