CREE MT-G2 EasyWhite LED MTGBEZ-00-0000-0C00M030F White Bin 30F 4000K 5-Step Ellipse Flux Bin M0 (Pack size: 500 LEDs)
- Minimum order quantity & multiple: 500 pcs
- Chromaticity Bin: 30F
- CCT: 4000 K
- Sorting: 5-Step Ellipse
- Luminous Flux Bin: M0
The Cree XLamp® MT-G2 EasyWhite® LED builds on the breakthrough performance of the original MT-G by increasing lumen output up to 25%, while providing a small, uniform, single point source for precise optical control. The MT-G2 shares the same mechanical footprint as the original MT-G, providing customers with a seamless upgrade path and shortening the LED luminaire and retrofit lamp design cycle. MT-G2 LEDs are designed for high-output, directional lighting applications and are the ideal replacement for lighting applications that currently use inefficient halogen lamps. MT-G2 LEDs are optimized for use in track, accent, lamp retrofit, downlighting and other applications where color quality, consistency and optical control are required.
Key Features:
- EasyWhite color temperatures from
- 2700 K to 5000 K CCT
- 85 °C binning and characterization
- Three voltage options: 6 V, 9 V, 36 V
- 80 and 90 minimum CRI options
- Low thermal resistance: 0.4 °C/W
- High lumen density
- Small, uniform emitting area for
- excellent optical control
- Electrically neutral thermal path
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
- APPLICATIONS
- MR, PAR, BR, AR and other directional
- retrofit lamps
- Commercial/residential directional
- lighting
- General illumination
Technical Characteristics:
- Chromaticity Bin: 30F
- CCT: 4000 K
- Sorting: 5-Step Ellipse
- Luminous Flux Bin: M0
| SKU | MTGBEZ-00-30F-M0-C0U0002 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 500 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 8.9x8.9 mm |
| LED Family | MT-G2 |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color | Neutral White |
| Color Temperature | 4000K |
| Color Temperature Sorting | 5-Step Ellipse |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 30F (2954K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.4449 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.4141 |
| Luminous Flux Typ (lm) | 805 |
| Luminous Flux Bin | M0 |
| Forward Current Typ | 1100ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 5.6 |
| LED Power (W) | 6.6 |
| Manufacturer Product Code | MTGBEZ-00-30F-M0-C0U0002 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | MTGBEZ-00-0000-0C00M030F |













