CREE MX-6 LED MX6AWT-A1-0000-000CE6 White Bin 6A1 3500K Flux Bin Q5 (Pack size: 1400 LEDs)
€0.52
Stock Germany >1000 pcs
SKU
MX6AWT-H1-6A1-Q5-D-00005
- Minimum order quantity & multiple: 1400 pcs
- Chromaticity Bin: 6A1
- CCT: 3500 K
- Luminous Flux Bin: Q5
The Cree XLamp® MX-6 LED provides the proven lighting-class performance and reliability of XLamp LEDs in a flat-top PLCC package. The XLamp MX-6 LED continues Cree LED’s history of innovation in LEDs for lighting applications with wide viewing angle, unlimited floor life, uniform light output without secondary optics and electrically neutral thermal path. The XLamp MX-6 LED brings high performance and quality of light to a wide range of lighting applications, including linear lighting, LED light bulbs, fluorescent retrofits and retail-display lighting.
Key Features:
- Available in white (2200 K and 2600 K
- to 8300 K CCT)
- Maximum drive current: 1000 mA
- Wide viewing angle: 120°
- Electrically neutral thermal path
- Qualification at max drive current
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics:
- Chromaticity Bin: 6A1
- CCT: 3500 K
- Luminous Flux Bin: Q5
| SKU | MX6AWT-H1-6A1-Q5-D-00005 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 1400 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 5x5 mm |
| LED Family | MX-6 |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 3500K |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 6A1 (3656K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.3935 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.3745 |
| Luminous Flux Bin | Q5 |
| Forward Current Typ | 300ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 3.3 |
| LED Power (W) | 1.1 |
| Manufacturer Product Code | MX6AWT-H1-6A1-Q5-D-00005 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | MX6AWT-A1-0000-000CE6 |
Write Your Own Review













