CREE XH-G LED XHGAWT-00-0000-00000HXE7 White Bin 7C4 3000K Flux Bin (Pack size: 1000 LEDs)
€0.39
Stock Germany >1000 pcs
SKU
XHGAWT-0-7C4-J30-0H-00A8
- Minimum order quantity & multiple: 1000 pcs
- Chromaticity Bin: 7C4
- CCT: 3000 K
- CRI: 80
Unlike common plastic packages, XLamp XH LEDs use a ceramic package to deliver the unique combination of high performance and reliability not available elsewhere in mid-power LEDs. The ceramic-based XH LEDs are designed to deliver the long L70 lifetimes of Cree LED’s other high-power LEDs, such as XP or XT LEDs, as well as industry-leading LED efficacy levels. Optimized for fluorescent replacement lighting applications, such as troffers and panel lights, where high efficacy, long lifetime and smooth appearance are critical, the XH LEDs allow lighting manufacturers to offer products that meet the lifetime expectations of LED technology.
Key Features:
- Package size: 3.0 X 3.0 mm
- Available in white (2200 K and
- 2600 K - 8300 K), 70-minimum CRI cool
- white, 80-minimum CRI white and 85-
- and 90-minimum CRI warm white
- 350 mA maximum drive current
- Viewing angle: 130°
- Reflow solderable - JEDEC J-STD-020C
- compatible
- Unlimited floor life at ≤ 30 °C/85% RH
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics:
- Chromaticity Bin: 7C4
- CCT: 3000 K
- CRI: 80
- Forward Voltage: 2.9 V
- Forward Current: 65 mA
- Luminous Flux: 268 lm
| SKU | XHGAWT-0-7C4-J30-0H-00A8 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 1000 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 3x3 mm |
| LED Family | XH-G |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 80 |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 7C4 (2913K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.4458 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.4107 |
| Viewing Angle | 130° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 101 |
| Forward Current Typ | 65ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 2.9 |
| LED Power (W) | 0.2 |
| Manufacturer Product Code | XHGAWT-0-7C4-J30-0H-00A8 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | XHGAWT-00-0000-00000HXE7 |
Write Your Own Review













