CREE XHP50.2 LED XHP50B-00-0000-0D0BJ20E7 White Bin 7A0 3000K ANSI White Bin Flux Bin J20 (Pack size: 500 LEDs)
- Minimum order quantity & multiple: 500 pcs
- Chromaticity Bin: 7A0
- CCT: 3000 K
- Sorting: ANSI White Bin
- Luminous Flux Bin: J20
- CRI: 70
The Cree XLamp® XHP50.2 LED is the next generation of Extreme High Power LEDs that delivers the lowest system cost through the best lumen density, reliability and color consistency. Built on Cree LED’s latest high-power LED technology, the XHP50.2 LED improves the lumen density, voltage characteristics, reliability and optical performance of the XHP50 LED in the same 5.0 mm x 5.0 mm footprint. The new XHP50.2 LED provides an easy drop-in upgrade to achieve higher system LPW for lighting manufacturers with existing XHP50 designs, eliminating redesign costs. Its unparalleled lumen density and longer lifetime at higher operating temperatures also enables new and innovative lighting designs at lower system costs.
Key Features:
- Available in white, and in 3-V version or 6-V & 12-V version
- (6-V/12-V is configurable by PCB layout)
- Available in 5-step EasyWhite® bins at 3000 K to 5000 K
- CCT, 3-step EasyWhite bins at 2700 K to 5000 K and 2-step
- EasyWhite bins at 2700 K to 4000 K CCT
- Available in ANSI white bins at 3000 K to 7000 K CCT
- Available in standard, 70-, 80-, and 90-minimum CRI options
- Broadcast color option at 5700 K provides maximum
- performance for TV events that require extremely high TLCI
- Binned at 85 °C
- Maximum drive current: 6000 mA (3 V), 3000 mA (6 V),
- 1500 mA (12 V)
- Low thermal resistance: 0.6 °C/W
- Wide viewing angle: 120°
- Unlimited floor life at ≤ 30 ºC/85% RH
- Reflow solderable - JEDEC J-STD-020C
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics:
- Chromaticity Bin: 7A0
- CCT: 3000 K
- Sorting: ANSI White Bin
- Luminous Flux Bin: J20
- CRI: 70
- Luminous Flux: 1040 lm
| SKU | XHP50B-0-7A0-J20-D0-B-02 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 500 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 5x5 mm |
| LED Family | XHP50.2 |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 70 |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| Color Temperature Sorting | ANSI White Bin |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 7A0 (3133K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.4243 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.392 |
| Luminous Flux Typ (lm) | 1040 |
| Luminous Flux Bin | J20 |
| Forward Current Typ | 2800ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 2.8 |
| LED Power (W) | 8.4 |
| Manufacturer Product Code | XHP50B-0-7A0-J20-D0-B-02 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | XHP50B-00-0000-0D0BJ20E7 |













