CREE XHP70.2 LED XHP70B-00-0000-0D0BP20E7 White Bin 7D0 3000K ANSI White Bin Flux Bin P20 (Pack size: 1000 LEDs)
- Minimum order quantity & multiple: 1000 pcs
- Chromaticity Bin: 7D0
- CCT: 3000 K
- Sorting: ANSI White Bin
- Luminous Flux Bin: P20
The XLamp XHP70.2 LED is the next generation of Extreme High Power LEDs that delivers the lowest system cost through the best lumen density, reliability and color consistency. Built on Cree LED’s latest high-power LED technology, the XHP70.2 LED improves the lumen density, voltage characteristics, reliability and optical performance of the XHP70 LED in the same 7.0 mm x 7.0 mm footprint. The new XHP70.2 LED provides an easy drop-in upgrade to achieve higher system LPW for lighting manufacturers with existing XHP70 designs, eliminating redesign costs. Its unparalleled lumen density and longer lifetime at higher operating temperatures also enable new and innovative lighting designs at lower system costs.
Key Features:
- Available in white, and in 3-V version or 6-V & 12-V version
- (6-V/12-V is configurable by PCB layout)
- Available in 5-step EasyWhite® bins at 3000 K to 5000 K
- CCT, 3-step EasyWhite bins at 2700 K to 5000 K and 2-step
- EasyWhite bins at 2700 K to 4000 K CCT
- Available in ANSI white bins at 3000 K to 7000 K CCT
- Available in standard, 70-, 80-, and 90-minimum CRI options
- Binned at 85 °C
- Maximum drive current: 9600 mA (3 V), 4800 mA (6 V),
- 2400 mA (12 V)
- Low thermal resistance: 0.3 °C/W
- Wide viewing angle: 125°
- Unlimited floor life at ≤ 30 ºC/85% RH
- Reflow solderable - JEDEC J-STD-020C
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics:
- Chromaticity Bin: 7D0
- CCT: 3000 K
- Sorting: ANSI White Bin
- Luminous Flux Bin: P20
| SKU | XHP70B-0-7D0-P20-D0-B-04 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 1000 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 7x7 mm |
| LED Family | XHP70.2 |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| Color Temperature Sorting | ANSI White Bin |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 7D0 (2955K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.436 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.3962 |
| Luminous Flux Typ (lm) | 1830 |
| Luminous Flux Bin | P20 |
| Forward Current Typ | 2100ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 2.8 |
| LED Power (W) | 12.6 |
| Manufacturer Product Code | XHP70B-0-7D0-P20-D0-B-04 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | XHP70B-00-0000-0D0BP20E7 |













