CREE XHP70.3 HD LED XHP70D-H0-0000-0D0UK227G White Bin 27G 2700K 3-Step Ellipse Flux Bin K20 (Pack size: 1000 LEDs)
- Minimum order quantity & multiple: 1000 pcs
- Chromaticity Bin: 27G
- CCT: 2700 K
- Sorting: 3-Step Ellipse
- Luminous Flux Bin: K20
- CRI: 90
The Cree XLamp® XHP70.3 LEDs are the third generation of Extreme High Power LEDs that deliver the best lumen density, reliability and optical control available in their size. By leveraging the XHP family advantages, lighting manufacturers can significantly reduce their system cost by using fewer optics, PCBs and heat sinks than possible with standard LEDs. The third generation XHP family LEDs deliver improved optical performance versus the previous generations, with higher intensity through optics than the second generation and the XHP family’s highest on-axis intensity. XLamp XHP70.3 LEDs are optimized for outdoor and premium indoor lighting applications that require large amounts of light output from small luminaires, such as stadium, outdoor area and architectural spotlight.
Key Features:
- Available in white, and in 3-V version or 6-V & 12-V version
- (6-V/12-V is configurable by PCB layout)
- Available in 5-step EasyWhite® bins at 3000 K to 5000 K
- CCT, 3-step EasyWhite bins at 2700 K to 5000 K and 2-step
- EasyWhite bins at 2700 K to 4000 K CCT
- Available in ANSI white bins at 3000 K to 7000 K CCT
- Broadcast color option at 5700 K provides maximum
- performance for TV events that require extremely high TLCI
- Available in standard, 70-, 80-, 90-, and 95-minimum CRI options
- Binned at 85 °C
- Maximum drive current: 14,400 mA (3V), 7200 mA (6 V),
- 3600 mA (12 V)
- Low thermal resistance: 0.2 °C/W
- Wide viewing angle: 120° (HD), 115 (HI)
- Unlimited floor life at ≤ 30 ºC/85% RH
- Reflow solderable - JEDEC J-STD-020C
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics:
- Chromaticity Bin: 27G
- CCT: 2700 K
- Sorting: 3-Step Ellipse
- Luminous Flux Bin: K20
- CRI: 90
- Forward Voltage: 12 V
- Forward Current: 1050 mA
- Luminous Flux: 1321 lm
| SKU | XHP70D-H-27G-K20-D0-U-01 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 1000 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 7x7 mm |
| LED Family | XHP70.3 |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 90 |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 2700K |
| Color Temperature Sorting | 3-Step Ellipse |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 27G (2723K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.4577 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.4099 |
| Viewing Angle | 120° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 1321 |
| Luminous Flux Bin | K20 |
| Forward Current Typ | 2100ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 2.8 |
| LED Power (W) | 12.6 |
| Manufacturer Product Code | XHP70D-H-27G-K20-D0-U-01 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | XHP70D-H0-0000-0D0UK227G |













