CREE XM-L2 LED XMLBWT-00-0000-000LU20E7 White Bin 7A1 3000K Flux Bin (Pack size: 1000 LEDs)
€1.51
Ships in 3-6 weeks
SKU
XMLBWT-0-7A1-U20-1L-0003
- Minimum order quantity & multiple: 1000 pcs
- Chromaticity Bin: 7A1
- CCT: 3000 K
The Cree XLamp® XM-L2 LED builds on the unprecedented performance of the original XM-L, increasing lumen output up to 20% while providing a single die LED point source for precise optical control. The XM-L2 LED shares the same mechanical and optical footprint as the original XM-L, providing a seamless upgrade path and shortened design cycle. XLamp XM-L2 LEDs are the ideal choice for lighting applications where high light output and maximum efficacy are required, such as LED light bulbs, outdoor lighting, portable lighting, indoor lighting and solar-powered lighting.
Key Features:
- Available in white, 70-CRI white, 80-CRI white, and 90-CRI
- white
- ANSI-compatible chromaticity bins
- Binned at 85 °C
- Maximum drive current: 3000 mA
- Low thermal resistance: 0.75 °C/W
- Wide viewing angle: 120°
- Unlimited floor life at ≤ 30 ºC/85% RH
- Reflow solderable - JEDEC J-STD-020C
- Electrically neutral thermal path
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics:
- Chromaticity Bin: 7A1
- CCT: 3000 K
| SKU | XMLBWT-0-7A1-U20-1L-0003 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 1000 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 5x5 mm |
| LED Family | XM-L2 |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 80 |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 7A1 (3182K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.4194 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.3866 |
| Luminous Flux Typ (lm) | 327 |
| Forward Current Typ | 700ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 2.85 |
| LED Power (W) | 2 |
| Manufacturer Product Code | XMLBWT-0-7A1-U20-1L-0003 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | XMLBWT-00-0000-000LU20E7 |
Write Your Own Review





















