CREE XP-L2 LED XPLBWT-00-0000-000UU60E1 White Bin 1A0 7000K ANSI White Bin Flux Bin (Pack size: 1000 LEDs)
€1.45
Stock Germany >500 pcs
SKU
XPLBWT-0-1A0-V20-0U-0001
- Minimum order quantity & multiple: 1000 pcs
- Chromaticity Bin: 1A0
- CCT: 7000 K
- Sorting: ANSI White Bin
- CRI: 90
The Cree XLamp® XP-L2 LED is Cree LED’s highest performing high-density discrete LED. Leveraging key elements of Cree LED’s SC5 Technology® Platform, the high-power XP-L2 LED improves the lumen density, voltage characteristics and reliability of the XP-L LED in the same 3.45 mm x 3.45 mm package. This best-in-class performance enables lighting manufacturers to deliver differentiated solutions at lower system costs for applications such as roadway, outdoor area, spot and high-bay lighting.
Key Features:
- Available in white, 70-CRI white, 80-CRI
- white and 90-CRI white
- Broadcast color option at 5700 K
- provides maximum performance for TV
- events that require extremely high TLCI
- ANSI-compatible chromaticity bins
- Binned at 85 °C
- Maximum drive current: 3000 mA
- Low thermal resistance: 0.6 °C/W
- Wide viewing angle: 125°
- Unlimited floor life at ≤ 30 ºC/85% RH
- Reflow solderable - JEDEC J-STD-020C
- Electrically neutral thermal path
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics:
- Chromaticity Bin: 1A0
- CCT: 7000 K
- Sorting: ANSI White Bin
- CRI: 90
- Luminous Flux: 380 lm
| SKU | XPLBWT-0-1A0-V20-0U-0001 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 1000 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 3.45x3.45 mm |
| LED Family | XP-L2 |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 90 |
| Color | Cool White |
| Color Temperature | 7000K |
| Color Temperature Sorting | ANSI White Bin |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 1A0 (6749K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.3098 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.3199 |
| Luminous Flux Typ (lm) | 380 |
| Forward Current Typ | 1050ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 2.79 |
| LED Power (W) | 3.2 |
| Manufacturer Product Code | XPLBWT-0-1A0-V20-0U-0001 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | XPLBWT-00-0000-000UU60E1 |
Write Your Own Review
















