CREE XQ-E HD LED XQEAWT-H0-0000-00000H8EA White Bin AC4 2200K Flux Bin (Pack size: 2000 LEDs)
€0.59
Stock Germany >1000 pcs
SKU
XQEAWT-H-AC4-P30-1H-0008
- Minimum order quantity & multiple: 2000 pcs
- Chromaticity Bin: AB1
- CCT: 2200 K
- CRI: 80
The Cree XLamp® XQ-E LEDs are available in two versions: high density and high intensity. The XQ-E High Density LED enables lighting manufacturers to significantly reduce the size and total cost of their LED luminaires versus similar performance 3.5-mm footprint LEDs, without sacrificing lumen output, efficacy or reliability. The XQ-E’s combination of optical symmetry, consistent design across all configurations and tiny 1.6 mm X 1.6 mm footprint simplifies manufacturing and design while providing excellent color mixing. The new XQ-E High Intensity LED uses an innovative primary optic design optimized to deliver maximum candela, especially through narrow-beam secondary optics.
Key Features:
- Cree LED’s smallest lighting class LED: 1.6 mm X 1.6 mm
- Available in high-density & high-intensity versions for design
- flexibility
- Available in 70, 80, & 90 CRI white, royal blue, blue, PC blue,
- cyan, PC cyan, green, PC lime, PC amber, red-orange, red &
- high efficiency (HE) photo red
- Maximum drive current: 1.5 A (high density & high intensity)
- Reflow solderable - JEDEC J-STD-020C compatible
- Unlimited floor life at ≤ 30 °C/85% RH
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics:
- Chromaticity Bin: AB1
- CCT: 2200 K
- CRI: 80
- Forward Current: 350 mA
| SKU | XQEAWT-H-AC4-P30-1H-0008 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 2000 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 1.6x1.6 mm |
| LED Family | XQ-E |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 80 |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 2200K |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | AC4 (2093K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.519 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.4202 |
| Luminous Flux Typ (lm) | 73.9 |
| Forward Current Typ | 350ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 2.95 |
| LED Power (W) | 1.1 |
| Manufacturer Product Code | XQEAWT-H-AC4-P30-1H-0008 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | XQEAWT-H0-0000-00000H8EA |
Write Your Own Review


















