CREE CMA2550-36V LED CMA2550-0000-000N0U0A40H Neutral White 2-Step Ellipse 4000K CRI92 6226lm
- Minimum order quantity & multiple: 100 pcs
- White 4000K LED, 2-Step, CRI92
- Forward Current Typical: 1400 mA
- Dimensions: 23.85x23.85 mm
CREE CMA2550-36V LED - A high-performance LED in the CMA2550 family, designed for superior luminous efficacy, excellent thermal management, and consistent color output. The CMA2550 series is ideal for applications demanding high reliability and long operational lifespan.
The XLamp® CMA2550 LED family delivers an industry-leading combination of lumen density and efficacy in LES sizes as small as 3.3 mm. CMA2550 family LEDs offer 50% higher lumen density compared to the XLamp CMU series, improving beam angle and intensity. They are compatible with an ecosystem of holders and optics designed for high-intensity COBs, making them ideal for premium indoor and outdoor lighting applications, including track, spot, and downlight solutions.
Key Features:
- 3.3-mm optical source
- Available in 80-, 90-, and 95-minimum CRI options
- EasyWhite® 2- and 3-step binning
- Premium Color 2- and 3-step binning
- Forward voltage option: 21V class
- 85°C binning and characterization
- Maximum drive current: 300mA
- 114° viewing angle with a uniform chromaticity profile
- Top-side solder connections
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Product Specifications:
- SKU: CMA2550-0000-000N0U0A40H
- Chromaticity: 40H
- Color: Neutral White
- Kit Code: 40H
- Flux Code: 0A
- Group Code: 0A
| SKU | CMA2550-0000-000N0U0A40H |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 100 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 23.85x23.85 mm |
| LED Family | CMA2550 |
| LED Installation Package | Chip on Board |
| Color Rendering Index | 92 |
| Color | Neutral White |
| Color Temperature | 4000K |
| Color Temperature Sorting | 2-Step Ellipse |
| Viewing Angle | 115° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 6226 |
| Forward Current Typ | 1400ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 34 |
| LED Power (W) | 50.4 |
| Manufacturer Product Code | CMA2550-36V |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | CMA2550-0000-000N0U0A40H |
| Dimensions: Length (cm) | 23.85 |
| Dimensions: Width (mm) | 23.85 |













