CREE CMB2550-36V LED CMB2550-0000-00PN0U0A27H Warm White 2-Step Ellipse 2700K CRI92 7225lm
- Minimum order quantity & multiple: 150 pcs
- White 2700K LED, 2-Step, CRI92
- Forward Current Typical: 1400 mA
- Dimensions: 23.85x23.85 mm
CREE CMB2550-36V LED - A high-performance LED in the CMB2550 family, designed for superior luminous efficacy, excellent thermal management, and consistent color output. The CMB2550 series is ideal for applications demanding high reliability and long operational lifespan.
The XLamp® CMB2550 LED family delivers an industry-leading combination of lumen density and efficacy in LES sizes as small as 3.3 mm. CMB2550 family LEDs offer 50% higher lumen density compared to the XLamp CMU series, improving beam angle and intensity. They are compatible with an ecosystem of holders and optics designed for high-intensity COBs, making them ideal for premium indoor and outdoor lighting applications, including track, spot, and downlight solutions.
Key Features:
- 3.3-mm optical source
- Available in 80-, 90-, and 95-minimum CRI options
- EasyWhite® 2- and 3-step binning
- Premium Color 2- and 3-step binning
- Forward voltage option: 21V class
- 85°C binning and characterization
- Maximum drive current: 300mA
- 114° viewing angle with a uniform chromaticity profile
- Top-side solder connections
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Product Specifications:
- SKU: CMB2550-0000-00PN0U0A27H
- Chromaticity: 27H
- Color: Warm White
- Kit Code: 27H
- Flux Code: 0A
- Group Code: 0A
| SKU | CMB2550-0000-00PN0U0A27H |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 150 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 23.85x23.85 mm |
| LED Family | CMB2550 |
| LED Installation Package | Chip on Board |
| Color Rendering Index | 92 |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 2700K |
| Color Temperature Sorting | 2-Step Ellipse |
| Viewing Angle | 115° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 7225 |
| Forward Current Typ | 1400ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 34 |
| LED Power (W) | 50.4 |
| Manufacturer Product Code | CMB2550-36V |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | CMB2550-0000-00PN0U0A27H |
| Dimensions: Length (cm) | 23.85 |
| Dimensions: Width (mm) | 23.85 |













