CREE CMU1519-36V LED CMU1519-0000-00PN0U0A30U Warm White 3-Step Ellipse 3000K CRI92 2848lm
- Minimum order quantity & multiple: 225 pcs
- White 3000K LED, 3-Step, CRI92
- Forward Current Typical: 540 mA
- Dimensions: 19x19 mm
CREE CMU1519-36V LED - A high-performance LED in the CMU1519 family, designed for superior luminous efficacy, excellent thermal management, and consistent color output. The CMU1519 series is ideal for applications demanding high reliability and long operational lifespan.
The XLamp® CMU1519 LED family delivers an industry-leading combination of lumen density and efficacy in LES sizes as small as 3.3 mm. CMU1519 family LEDs offer 50% higher lumen density compared to the XLamp CMU series, improving beam angle and intensity. They are compatible with an ecosystem of holders and optics designed for high-intensity COBs, making them ideal for premium indoor and outdoor lighting applications, including track, spot, and downlight solutions.
Key Features:
- 3.3-mm optical source
- Available in 80-, 90-, and 95-minimum CRI options
- EasyWhite® 2- and 3-step binning
- Premium Color 2- and 3-step binning
- Forward voltage option: 21V class
- 85°C binning and characterization
- Maximum drive current: 300mA
- 114° viewing angle with a uniform chromaticity profile
- Top-side solder connections
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Product Specifications:
- SKU: CMU1519-0000-00PN0U0A30U
- Chromaticity: 30U
- Color: Warm White
- Kit Code: 30U
- Flux Code: 0A
- Group Code: 0A
| SKU | CMU1519-0000-00PN0U0A30U |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 225 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 19x19 mm |
| LED Family | CMU1519 |
| LED Installation Package | Chip on Board |
| Color Rendering Index | 92 |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| Color Temperature Sorting | 3-Step Ellipse |
| Viewing Angle | 115° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 2848 |
| Forward Current Typ | 540ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 33.6 |
| LED Power (W) | 19.5 |
| Manufacturer Product Code | CMU1519-36V |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | CMU1519-0000-00PN0U0A30U |
| Dimensions: Length (cm) | 19 |
| Dimensions: Width (mm) | 19 |













