CREE CXB181636V LED CXB1816-0000-000N0UN430U Warm White 3-Step Ellipse 3000K CRI92 1923lm
- Minimum order quantity & multiple: 100 pcs
- White 3000K LED, 3-Step, CRI92
- Forward Current Typical: 450 mA
- Dimensions: 18x18 mm
CREE CXB181636V LED - A high-performance LED in the CXB1816 family, designed for superior luminous efficacy, excellent thermal management, and consistent color output. The CXB1816 series is ideal for applications demanding high reliability and long operational lifespan.
The XLamp® CXB1816 LED family delivers an industry-leading combination of lumen density and efficacy in LES sizes as small as 3.3 mm. CXB1816 family LEDs offer 50% higher lumen density compared to the XLamp CMU series, improving beam angle and intensity. They are compatible with an ecosystem of holders and optics designed for high-intensity COBs, making them ideal for premium indoor and outdoor lighting applications, including track, spot, and downlight solutions.
Key Features:
- 3.3-mm optical source
- Available in 80-, 90-, and 95-minimum CRI options
- EasyWhite® 2- and 3-step binning
- Premium Color 2- and 3-step binning
- Forward voltage option: 21V class
- 85°C binning and characterization
- Maximum drive current: 300mA
- 114° viewing angle with a uniform chromaticity profile
- Top-side solder connections
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Product Specifications:
- SKU: CXB1816-0000-000N0UN430U
- Chromaticity: 30U
- Color: Warm White
- Kit Code: 30U
- Flux Code: N4
- Group Code: N4
| SKU | CXB1816-0000-000N0UN430U |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 100 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 18x18 mm |
| LED Family | CXB1816 |
| LED Installation Package | Chip on Board |
| Color Rendering Index | 92 |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| Color Temperature Sorting | 3-Step Ellipse |
| Viewing Angle | 115° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 1923 |
| Forward Current Typ | 450ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 34.1 |
| LED Power (W) | 16.2 |
| Manufacturer Product Code | CXB181636V |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | CXB1816-0000-000N0UN430U |
| Dimensions: Length (cm) | 18 |
| Dimensions: Width (mm) | 18 |













