CREE CXB182036V LED CXB1820-0000-000N0HS440H Neutral White 2-Step Ellipse 4000K CRI80 3280lm
- Minimum order quantity & multiple: 100 pcs
- White 4000K LED, 2-Step, CRI80
- Forward Current Typical: 550 mA
- Dimensions: 18x18 mm
CREE CXB182036V LED - A high-performance LED in the CXB1820 family, designed for superior luminous efficacy, excellent thermal management, and consistent color output. The CXB1820 series is ideal for applications demanding high reliability and long operational lifespan.
The XLamp® CXB1820 LED family delivers an industry-leading combination of lumen density and efficacy in LES sizes as small as 3.3 mm. CXB1820 family LEDs offer 50% higher lumen density compared to the XLamp CMU series, improving beam angle and intensity. They are compatible with an ecosystem of holders and optics designed for high-intensity COBs, making them ideal for premium indoor and outdoor lighting applications, including track, spot, and downlight solutions.
Key Features:
- 3.3-mm optical source
- Available in 80-, 90-, and 95-minimum CRI options
- EasyWhite® 2- and 3-step binning
- Premium Color 2- and 3-step binning
- Forward voltage option: 21V class
- 85°C binning and characterization
- Maximum drive current: 300mA
- 114° viewing angle with a uniform chromaticity profile
- Top-side solder connections
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Product Specifications:
- SKU: CXB1820-0000-000N0HS440H
- Chromaticity: 40H
- Color: Neutral White
- Kit Code: 40H
- Flux Code: S4
- Group Code: S4
| SKU | CXB1820-0000-000N0HS440H |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 100 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 18x18 mm |
| LED Family | CXB1820 |
| LED Installation Package | Chip on Board |
| Color Rendering Index | 80 |
| Color | Neutral White |
| Color Temperature | 4000K |
| Color Temperature Sorting | 2-Step Ellipse |
| Viewing Angle | 115° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 3280 |
| Forward Current Typ | 550ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 34.8 |
| LED Power (W) | 19.8 |
| Manufacturer Product Code | CXB182036V |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | CXB1820-0000-000N0HS440H |
| Dimensions: Length (cm) | 18 |
| Dimensions: Width (mm) | 18 |













